Bavlna

Bavlna je přírodní vlákno získávané z bavlníku rostoucího v subtropickém pásmu, ze kterého lze vyrábět nejrůznější tkaniny. Materiály z čisté bavlny dobře sají pot, jsou prodyšné, pevné a ve velké většině je lze bez problémů prát v pračce.

 

Bavlna je nejdůležitější ze všech plodin pěstovaných pro výrobu textilního vlákna. Vlákna se získávají z plodu keře bavlníku. Bavlněná vlákna jsou přítomna ve více než 50 % dnes vyráběných textilií. Kultivace bavlny měla výrazný ekonomický dopad již od doby, kdy byla bavlna poprvé domestikována před přibližně 5000 (možná i 10 000) lety.V Evropě byla bavlna neznámá až do pozdního středověku. V době průmyslové revoluce se však bavlna stala díky svým fyzikálním vlastnostem velmi důležitou pro textilní průmysl a koncem 19. století představovala přibližně 80 % objemu všech textilních materiálů. V dnešní době si bavlna sice uchovává svoje postavení jako nejvýznamnější zdroj přírodního vlákna, ale její význam byl do značné míry nahlodán vlákny syntetickými. Na dnešní produkci textilií se bavlna podílí zhruba 40 %.

 

Bavlna má dobrou pevnost v tahu (245–373 mN/tex) , která se za mokra dokonce asi o 20 % zvyšuje. Z tohoto důvodu se často používá zejména na výrobky, jenž jsou v tomto směru namáhány a musí se často prát. Bavlněné výrobky mají příjemný omak a velmi dobře sají velké množství vlhkosti, například potu. To je jeden z hlavních důvodů, proč se bavlna rozšířila i do výroby ložního prádla, kde je dnes 100% bavlna nejpoužívanějším materiálem. Jeden z hlavních důvodů vysoké spotřeby bavlny ve světě je velmi výhodný poměr celkových užitných vlastností k ceně produktů. K nevýhodám patří, že se výrobky z bavlny snadno mačkají a žmolkují, což se efektivně odstraňuje různými úpravami, a to mechanickými (ruzné způsoby tkaní), nebo chemickými (chemická úprava vláken).

 

V naší nabídce naleznete produkty obsahující bavlněná vlákna, a to jak složením obsahujícím 100% bavlny, tak i kombinované napřílkad s polyesterem, nebo s vláknem bambusovým.

 

Produkty jejichž materiálové složení je 100% bavlna jsou napřílkad:

Povlečení z hladké bavlny

Povlečení z bavlněného saténu

Krepové povlečeni

Flanelové povlečení

Damaškové povlečení

Prostěradla z bavlněného saténu

Prostěradla z hladké bavlny

Ručníky a osušky Benetton

Plážové osušky Benetton

Kuchyňské utěrky

Kuchyňské ručníky

 

Produkty jejichž materiálové složení je kombinace bavlny a bambusového vlákna:

Ručníky a osušky s bambusovým vláknem - tyto bambusové ručníky obsahují 60% vlákna bambusového a 40% vlákna bavlněného. Ručníky tak získávají zcela vyjímečné užitné vlastnosti, z nichž nejzajímavější je vyšší nasákavost a hebkost. Osušky a ručníky s bambusovým vláknem jsou také přirozeně antibakteriální.