Jak správně pečovat o ručníky, osušky a župany

PÉČE O ŽUPANY, RUČNÍKY A OSUŠKY

 

Před prvním použitím se doporučuje župany, ručníky a osušky vyprat alespoň dvakrát, usušit v sušičce nebo nechat volně uschnout. Vlákna budou měkčí a lépe pak sají vlhkost. Maximální absorpční schopnosti je dosaženo až po několikerém vyprání.


Ručníky roztřiďte dle barev a perte zvlášť, aby nedocházelo k míchání vláken a vzájemnému obarvování. Župany, ručníky a osušky perte na 40°C. Nepřeplňujte pračku, ručníky se budou tlačit na buben, který ničí vlakna a tvoří se žmolky. Barevné ručníky je lepší prát v tekutém prášku na barevné prádlo. Dodržujte předepsané dávkování prášku dané výrobcem. Při nevhodném dávkování dochází ke ztvrdnutí vláken. Na barevné nepoužívejte prací prostředky s optickými zjasňovači, ovlivňuje stálobarevnost prádla. Nepoužívejte bělidla. Aviváž se doporučuje nepoužívat, ale pokud se rozhodnete, pak dávkujte střídmě a to až na konečné máchání. Nadměrné užití aviváže může vést ke ztrátě schopnosti vláken pohlcovat vodu a také ke slepení vláken, tím pádem ztrátě hebkosti ručníku. Při vyjímání prádla z pračky se doporučuje roztáhnout ručníky a osušky do jejich původního tvaru. Roztažení zopakujte ještě jednou po jejich uschnutí.


Nesušit na radiátoru ani na přímém slunci, vlákna se polámou, ztratí měkkost a na slunci dochází i ke ztrátě sytosti odstínů materiálů. Nechte volně rozložené uschnout na šnůře. Ideální je použití sušičky s nízkým až středně vysokým tepleným nastavením, díky níž se vlákna ručníku sušením načechrají.


Ručníky a osušky žehlete žehličkou nastavenou na nízkou teplotu. Župany z mikrofleecu nežehlete.

 

Pokud by se na látce objevily trčící nitky nebo očka, můžete je prostě nůžkami zarovnat. Na kvalitu výrobku to nebude mít žádný vliv. Trčící vlákna nevytrhávejte, mohlo by to vést k vytažení dalších oček.