Jak správně prát povlečení

Praní ložního povlečení nejenom že zvyšuje komfort vašeho spaní, díky krásné vůni a nadýchanosti, ale je důležité především z hlediska hygienického. Praním se snižuje výskyt roztočů, ty hubí teploty kolem 60 stupňů Celsia. Praní povlečení by se mělo provádět minimálně jednou, spíše dvakrát do měsícě. V opačném případě dochází k výraznému nárůstu mikrobů a roztočů, jejichž přítomnost v povlečení má za následek negativní vliv na naše zdraví. Při nákupu nového povlečení jej doporučujeme před prvním použitím vyprat na 40°C. Aby se lépe zachovala barva povlaků, doporučujeme je prát obrácené naruby. Ideální je prát všechny části ložního kompletu společně, po čase budou vypadat stejně. Vhodnější je sušit povlečení na šňůrách, než v sušičce, prádlo se tak nepomačká a lépe se žehlí. Pračku rozhodně nepřeplňujte. Dodržujte pokyny od výrobce, uvedené na etiketě.

 

Jak správně prát povlečení? V prvé řadě záleží na materiálu, ze kterého je povlečení vyrobeno a na jeho barevnosti. Čím podobnější barvy se perou, tím méně se ztrácí jejich barevnost. Světlé, respektive bílé povlečení určitě prát zvlášť. Pokud přemýšlíte nad materiálem, jinak se pere bavlněné povlečení, jinak třeba krep, či satén. V tomto případě jsou nejlepším pomocníkem všité štítky s pracími symboly, které také jednoznačně určují, zda je možné výrobek žehlit či sušit, a na jakou teplotu, způsob praní, jestli je možné použít chemické čištění apod. Výrobek, který tyto symboly neobsahuje, byť jen na obalu, rozhodně nekupujte. V zásadě také platí, že čím vyšší gramáž materiálu, tím hustší osnova, a tím také více povlečení vydrží, hlavně co se týče mechanického namáhání. 

 

Na barevné textilie používejte prací prášky, které jsou určené na barevné prádlo, tím zaručíte jeho živé barvy. Spíše můžete vyprat bílý textil práškem na barevné prádlo než obráceně. Prací prášky určené na bílé, obsahují bělící a rozjasňující látky, což by tomu barevnému moc neprospělo. Významnou roli při praní hraje i teplota. Nejenom že praní na nižší teploty šetří energii, ale také prodlužuje životnost povlečení. Dalším důležitým krokem je odstřeďování, neboli ždímání prádla. Pokud jde o 100%bavlnu, mělo by odstřeďování probíhat při nižších otáčkách, aby nedošlo k polámání, a tak k trvalému poškození bavlněných vláken. Pokud by jste odstřeďovali při vysokých otáčkách 800 a více, především na tmavších odstínech a barvách povlečení vzniknou bílé "čáry" a "šmouhy", které jsou právě výsledkem špatného odstřeďování a následného polámání bavlněných vláken.

 

Po vyprání nastává proces sušení. Pokud disponujete sušičkou, můžete ji využít, pokud to daný typ povlečení umožňuje, což se dozvíte ze symbolů uvedených na konkrétním povlečení. Opět platí, že čím vyšší teplota, tím dochází k většímu opotřebení. Obecně bavlněné povlečení oproti Jersey snese i vyšší teploty. Při klasickém sušení nepoužívejte přes rohy kolíčky, tím se mohou rohy vytahat. Ideální je, i v případě, že neplánujete žehlit, pověsit povlečení přes několik prádelních šňůr, čímž docílíte, že nepůjdou v ohybech vidět puky. Pokud máte v plánu povlečení žehlit, dělejte to v době, kdy je ještě mírně vlhké, žehlení je snazší, a žehlička zbytečně tkaninu nevysušuje.

 

Mohlo by Vás také zajímat: