Co je Peshtemal?

Co je Peshtemal?

 

Peshtemal, nebo také Pestemal, je bavlněná, plošně tkaná látka, užívaná k ovinutí boků a zakrytí intimních částí těla, v tradičních Tureckých Hamam saunách, či lázních.
Moderní hammam osušky navazují na hamam tradici a stávají se čím dál více oblíbenější pro svou super savost, rychlost schnutí a nekonečné množství vzorů kombinujícím barvy všemi možnými způsoby. Osobitost každé jednotlivé osušky pak podtrhují její ručně vázané střapce, které zakončují obě kratší strany osušek a díky kterým je lze lehce rozpoznat. 

 

Hammam osušky jsou vyráběny ze 100% čisté bavlny, můžete se ovšem setkat i s materiály míchanými s bambusovými, či lněnými vlákny. Bamusová vlákna jsou známá svou vysokou absorpční schopností, len zvyšuje pevnost a odolnost.
Tradiční turecké látky byly po celé generace tkané na ručních tkalcovských stavech. Barvou a vzory se lišily od vesnice k vesnici. Dnes se tato rodinná tradice tkaní udržuje hlavně na jihozápadě Turecka. 

 

Jak je zmíněno výše, jedná se o materiál plošně tkaný, s trochou nadsázky si je lze představit jako velký barevný šátek nebo šálu. Velikost osušek, která se může i u stejného vzoru mírně lišit, bývá standardně kolem 90 x 180 cm. Zdá se to být hodně, ale jejich perfektní kompaktnost, kdy lze osušku stočit do velmi malé ruličky; nebo dvakrát, či čtyřikrát přeložit a poskládat jako kapesník, z nich dělá bezkonkurenční produkt pro ukládání do kufru, cestovní tašky, batohu, nebo do skříně. Průměrná váha jedné osušky je 250 gramů, je tedy velmi lehká a vhodná pro cestování kdykoliv a kamkoli. Čtyři Peshtemal osušky zaberou místo jako jedna velká plážová osuška, tkaže letos na dovolenou pouze a jenom s osuškou Peshtemal.

 

V neposlední řadě jsou turecké osušky Peshtemal univerzální, mají dlouhou životnost a tkanina ja stálobarevná, lze je použít nejen jako plážové osušky, ale také jako piknikovou deku, pareo, nebo ubrus na stůl, či přehoz na křeslo. 

 

Od Austrálie po Spojené Státy, v západní i jižní Evropě jsou v posledních letech Peshtemal osušky módním trendem, čemuž se díky jejich mnohostrannému využití, osobitosti, autentičnosti a užitným vlastnostem, nelze divit. Zvýšená poptávka po těchto osuškách rozvíjí výrobu těchto tkanin, přibývají nové vzory a barvy a zvyšuje se kvalita. To vše bez ztráty autentičnosti a originální jednoduchosti.
Doufám, že jsem i Vás inspiroval k vyzkoušení těchto vpravdě kouzelných osušek, a že i Vás nadchnou stejně jako nadchly i mne.

 

Vojtěch Tomi
TipTrade s.r.o.