Damašek

Damašek je obchodní označení pro jednobarevnou tkaninu se vzorováním různých tvarů a velikostí. Plochy vzorů jsou na okrajích hrubě odstupňovány a kontrastují světle nebo tmavě s hladkým podkladem. Kontrast vzniká tak, že se střídá osnovní a útková vazba, na povrchu jsou vidět vždy jen podélné osnovní nebo příčné útkové nitě. Tento druh tkaniny pochází pravděpodobně z Číny. Do Evropy se dostal přes Sýrii, kde došlo ve 12. století ke značnému rozkvětu jeho výroby, takže se začal nazývat podle syrského hlavního města.

 

Původně se damašek vyráběl z hedvábných nebo lněných přízí, později se začaly používat také syntetické filamenty a především mercerovaná bavlna. Tkaniny jsou většinou jednobarevné, známá jsou však i vzorování s útkem odlišné barvy od osnovy. Větší a složitější vzory se dají tkát jen s žakárovým ústrojím, damašek s kostkovaným nebo proužkovým vzorováním pochází většinou od (levnějších) listových strojů. Tká se v husté dostavě v pěti - až osmivazném atlasu nebo křížovém kepru.

 

Mezi výrobky patří: ložní prádlo, ubrusy a v menším rozsahu k oděvním a dekoračním účelům.

 

Odvozené druhy damašku:

  • Damassé je jednoútková nebo dvouútková žakárová tkanina s velkými figurálními vzory. Na rozdíl od damašku nejsou nitě na povrchu vzorů stejnoměrně zatkány, takže vzorování je výraznější.
  • Damaras je hedvábná tkanina s květinovým vzorováním na plátnovém podkladu. Pro damaškové tkaniny podélně vzorované se v češtině používá označení grádl. Podle některých odborníků (např. Talavášek) jsou grádl a damašek pojmy s totožným obsahem.

 

Zdroj: Wikipedie