Ložní povlečení je potřeba zvolit dle materiálu

Při výběru ložního povlečení máme tendenci upřednostnit jeho vzhled či vzory. Neméně důležitý je ale i materiál, ze kterého je vyrobené, jeho životnost a nároky na údržbu.

Při nákupu ložního povlečení sledujeme poměr ceny a životnosti, dále možnost vyvářky a stálobarevnost. Vybíráme také podle nároků na zapínání - nevhodné knoflíky a zipy mohou povlečení při údržbě poškodit. Platí, že čím vyšší je číslo dostavy, tím hustěji je látka tkaná, a tudíž odolná. Laikovi ale stačí, když si pevnost a mačkavost látky okusí omakem. Je jasné, že jemné tkaniny nesvěříme profesionální prádelně, ale pereme na šetrném programu v pračce nebo prostě vymácháme. Vždy se řídíme pokyny výrobce na štítku, na němž se také dozvíme, z jakého materiálu povlečení je.

Druhy materiálů

Lněné a damaškové povlečení patří mezi luxusní. Damaškové povlečení se vyrábí atlasovou, keprovou či plátnovou vazbou. Jde o hustě tkanou bavlněnou látku s vytkanými vzory s hedvábným leskem.

Froté povlečení je charakteristické smyčkovou tkaninou, která se u méně kvalitních výrobků uvolňuje a z textilie pak trčí nitě.

Bavlněné povlečení je odolné a příjemné na dotek. Z bavlny je vyrobené i krepové povlečení, které vyřešilo problém mačkavosti. Pro krep je totiž charakteristická střídavě hladká a zvrásněná tkanina. Saténové povlečení z polyesteru je chladivé, klouzavé a elektrizuje. Díky svému lesklému vzhledu navozuje dojem luxusu. Bavlněný satén je hřejivější a příjemnější na dotek.

 

Zdroj: novinky.cz