Nešetřete na polštářích a přikrývkách

Každému z nás vyhovuje něco jiného. Někdo upřednostňuje měkčí polštář a přikrývku z mikrovlákna, někdo raději prachové peří, které odvádí vlhkost pryč od těla.

Požadavky na přikrývky jsou velmi individuální. Záleží, v jakém spíme prostředí, jak se potíme, zda máme rádi deku méně hřejivou nebo naopak teplejší v provedení termo.

Celoroční přikrývky mívají střední hřejivost a skvělé termoregulační schopnosti. Při vyšší teplotě teplo odebírá, při poklesu pak teplo vrací. Tkanina je z česané vlny, výplň z polyesterových vláken, která připomínají prachové peří. Alergici si pořizují často přikrývky s ionty stříbra, které zabraňují množení bakterií, roztočů a zneškodňují je.

Přikrývky se vyplatí mít pro každého člena rodiny tři: zimní, třeba s kachním peřím, tenkou na léto s výplní lyocellu, která pohlcuje vlhkost a udrží nás v suchu. A do třetice střední na přechodné období, třeba s výplní polyesterového vlákna. Vybírat můžeme i různé délky: klasickou velikost 140 x 200 cm nebo prodlouženou 140 x 220 cm. Možný je i partnerský rozměr 240 x 200 cm, 220 x 240 cm. Polštáře pak mají klasickou velikost 70 x 90 cm, nebo 50 x 70 cm, 50 x 60 cm, jsou i čtvercové. Lékaři doporučují spíše menší rozměry, které nesahají až pod záda a ergonomicky se vytvarují podle těla.

Umělé, nebo přírodní vlákno?

Umělé výplně jsou lehké, jemné, hřejivé a praktické, lze je totiž často a snadno prát. Jejich životnost může být sedm i více let. Přírodní materiály jsou náročnější na údržbu, ale ty opravdu kvalitní mají mnohem delší životnost.

Ukazatelem kvality přikrývky je mimo jiné i způsob prošití. Vyplatí se pořídit tzv. kazetové prošití do malých čtverců nebo pruhů na šířku deky. Prachové peří i jakákoliv jiná výplň se nesesype na jednu stranu, ale jsou rovnoměrně rozložené.

Přehled materiálů

  •          Prachové peří – měkké, lehké, příjemné na omak, výborně absorbuje vlhkost těla a odvádí ji v případě potřeby i pryč. Má skvělé termoizolační schopnosti. Kvalitu přikrývky udává hodnota nosnosti (čím vyšší číslo, tím lépe). Peří je často ošetřeno moderními prostředky a je tedy vhodné i pro alergiky. Cena cca od 1000 Kč podle typu a rozměru.
  •          Mikrovlákno – má velmi jemná, měkká a pružná vlákna, která se čechrají stejně jako péřová. Oblíbený materiál, dlouhá životnost. Cena od cca 800 Kč podle typu a rozměru.
  •          Duté polyesterové vlákno – syntetický výplňový materiál, velmi lehký, s dobrou tvarovou pamětí, snadno se udržuje. Cenově přijatelné, zhruba od 500 Kč podle typu a rozměru.       

     

    Zdroj: noviny.cz