Penziony instalují do ručníků čipy zbraňující krádežím

Pokud vás někdy přepadla myšlenka, že si z hotelu odnesete líbivý ručník, osušku či župan, nemusí se vám to vyplatit. Naopak. Můžete si trhnout velkou ostudu, neboť se hotely obrnili a pořídili do svého vybavení mikročipy, které vás snadno vystopují.

 

Mikročipy, které fungují obdobně jako identifikátory na radiové frekvenci, zatím zavedly tři hotely – v New Yorku, v Miami a v Honolulu. Vedení hotelu v Honululu, který technologii využívá, si mne ruce. Počet ručníků, odcizených u hotelového bazénu, klesl ze 4 000 za měsíc na 750, což představuje úspory víc než 15 200 dolarů měsíčně.

"V tomto průmyslu se pohybuji už řadu let, takže velmi dobře chápu důvody hotelů, které chtějí monitorovat ložní a jiné prádlo," uvedl William Serbin, výkonný viceprezident společnosti Linen Technology Tracking, pro televizní stanici CNN. "Ubytovací zařízení přicházejí měsíčně o pět až 20 procent ručníků, povlečení a županů. A to už se může – s rostoucími cenami bavlny – pěkně prodražit," dodal.

Představitel firmy Linen Technology Tracking zároveň vysvětlil, že největším oříškem bylo vymyslet čip tak, aby byl vodotěsný. Konečný produkt je nyní schopný absolvovat bez problémů víc než 300 pracích cyklů. Podle statistik Asociace hotelů v Austrálii způsobí nenechaví hosté hotelům každoročně ztráty v milionech dolarů. Nepomáhá ani varování zákazníků, že pokud budou při krádeži přistiženi, hrozí jim tučné pokuty nebo dokonce vězení.

Pro zajímavost, hotel Novotel z řetězce Accor zveřejnil statistiky, z nichž vyplývá, že mnohem častěji kradou v hotelech ženy než muži. Se zajímavým řešením přišel pětihvězdičkový hotel Mollisons v Kynetonu. V hale i v pokojích jsou umístěny vývěsky, že hosté, kteří nejsou schopni opustit hotelový pokoj, aniž by si něco z něj vzali s sebou, si mohou kterýkoli kousek zakoupit. Vybrat si přitom mohou nejen ručníky, ale i lampičky, křesla či rovnou celou postel i s povlečením. 

 

Zdroj: ides.cz