Specifické barevné pojetí dodá interiéru na jedinečnosti

Když si zařizujeme byt či dům, tak barevnost řešíme více než styl. Ladíme odstíny, vybíráme kombinace, přemýšlíme nad celkem i detaily. Někdo se řídí trendy, jiný má své oblíbené stálice, další zase preferuje neutrální, nadčasové a střídmé barvy. S barvou se ale dá doslova kouzlit.

Jakou barevnost zvolíme, záleží ale stejně jenom na nás. My v interiéru bydlíme a chceme se zde cítit dobře. Zamysleme se nejen nad odstíny, ale zároveň i nad místnostmi, jež máme k dispozici. Obojí spolu totiž úzce souvisí. Menší místnosti a tvarově složité stěny se zákoutím vyžadují spíše světlé odstíny. V případě pokojů, kde je málo denního světla, volíme bílou nebo smetanovou na stěny i větší nábytek. Chladnější místnosti s orientací na sever můžeme pocitově vylepšit teplými odstíny. Kromě velikosti a množství denního světla v místnostech je důležité i to, k čemu místnost slouží. Je rozdíl, zda v ní spíme, pracujeme, bavíme se. Do ložnice a do pracovny volíme klidnější tóny, které nás nerozptylují. Skvělá je třeba světle levandulová, smetanová, odstíny šedé, olivové, světle modré.

Klidnější barva je dobrá i pro děti. Velkou chybou je vymalovat celý dětský pokoj ve výrazné oranžové, červené, fialové apod. Když si představíme, jak barevné a křiklavé jsou ještě doplňky, tak výsledkem je hotový cirkus. A v něm se křičí, skáče a divočí. Když už volíme sytou barvu, tak pouze na menší plochu. Bytové doplňky, obrázky v barevném rámečku, dětské povlečení v postýlce a hračky barvami jenom hýří. Proto i šedá patří na stěnu dětského pokoje, dokonce nám udělá dobrou službu: dá vyniknout barevnému nábytku a hračkám, které děti milují.

zdroj: novinky.cz