Aby byly ručníky stále stejně barevné, měkké a hebké jako při koupi, měli bychom vybírat kvalitní zboží a správně o ně pečovat.
O stupni nadýchanosti rozhoduje výška vlasu. Dlouhý vlas je zvláště měkký, naopak krátký a hustý zajišťuje masážní efekt. Delší smyčka také zaručuje vyšší savost a absorpci vody. Takové ručníky lépe suší.
Bambus do nevětraných koupelen
Hustota a délka smyček se projevuje i na ceně ručníků. Jednosmyčkové patří mezi nejlevnější, na opačném konci stojí tzv. postřižené froté neboli velur, které jsou lesklé a vytváří efekt sametového povrchu. Oblíbené jsou ručníky s přídavkem lnu, jsou tenčí a chladivější a hodí se proto třeba do sauny. Dlouhodobě nejžádanější jsou ručníky z bavlny, i když stoprocentní bavlna nemusí být vždy tou nejlepší volbou. Do koupelny bez přirozeného větrání jsou vhodné spíš ručníky a osušky s bambusovou viskózou. Bambus má přirozenou antibiotickou funkci, nevznikají v něm plísně, ani se nemnoží bakterie. Nedochází proto ke vzniku nepříjemných pachů. Savost ručníků s bambusovým vláknem je navíc třikrát vyšší než u jiných materiálů, protože tato vlákna jsou při mikroskopickém zkoumání v řezu dutá.
Mírné sražení po praní je normální
Ani koupě kvalitního ručníku nezaručí jeho měkkost, hebkost a stálobarevnost. Péče o něj má svá pravidla. Před prvním použitím ručník dvakrát vypereme. Při praní se uvolní volná vlákna a ta zbylá se srazí a utáhnou. Ideální je sušení v sušičce, kde se volná vlákna od ručníku dobře oddělí, čímž se prodlouží jejich životnost. Prací prostředek vždy dávkujeme podle pokynů výrobce. Při nadměrném množství se ve vláknech usazují jeho zbytky, vlákna pak tvrdnou a barvy blednou. Příliš málo prášku nebo gelu naopak vede k nízkému odkalování vody, což rovněž může způsobit ztvrdnutí tkaniny.
Nepoužíváme aviváž, která na ručnících ulpí jako film a vlákna slepí k sobě. Ručníky tím významně ztratí nejen savost, ale i hebkost a měkkost. A díky změkčovačům se na ručnících tvoří žmolky.