Vybírejte ložní povlečení s rozumem a citem

Jsou tři základní kritéria, kterými se řídíme při výběru lůžkovin, a to je barva, materiál a vzor. Nejdůležitějším parametrem by pro nás měl být materiál a jeho údržba. Konečný výběr barvy a vzoru už závisí čistě na vkusu každého z nás. Rozhodnutí, jakou barvu zvolit můžete podle dispozic a stylu ložnice.

 

Kvalitu povlečení preferujeme tu, která nám je příjemná na omak. Hlavním měřítkem by pro nás měla být ale gramáž povlečení, která určuje hustotu a kvalitu tkaní, které byly při výrobě použity. Je sice fakt, že příjemnější pro nás jsou jemnější tkaniny, ale co se životnosti týče, jsou hrubá plátna výhodnější. Pokud s námi žijí domácí mazlíčci a mají přístup až do ložnice, nevolíme luxusní povlečení, jehož poškození by nás mrzelo. Sáhněte proto po pevnějším plátnu s výraznějšími vzory.

Nejkvalitnější ložní prádlo se vyrábí ze stoprocentní česané dlouho -vláknité a mercerované bavlny. Má skvělé vlastnosti: je příjemná na omak, má vysokou pevnost, dobrou savost, barevnou stálost a nezpůsobuje alergické reakce. Z jemných přízí jsou utkány nejkvalitnější hladké bavlněné satény i na omak jemná, hustě tkaná plátna a damašky.

Vítané jsou i nežehlivé úpravy, měkčení a počesávání, které dodávají tkaninám hebkost a usnadňují jejich údržbu. Kvalitní bavlněné textilie jsou pevné, ale lehké. Při správném sušení nevyžadují následné žehlení a některé úpravy (krep) dokonce žehličku ani nedoporučují.

I stoprocentně bavlněná látka se liší na omak. To ovlivňuje např. barvivo na tisk vzoru. Ty, které zůstávají na povrchu, jsou tvrdší (pigmenty), ty, co pronikají do tkaniny a přízí (reaktivní barviva), nabízejí látku měkčí. Pocit z látky ovlivňuje zejména vazba materiálu, kvalita použité příze, mercerace, použitá barviva a nežehlivá úprava. Jersey je příjemný bavlněný materiál, který je splývavý, hebký a nemusí se žehlit. Určitě dobrá volba pro vytíženou hospodyňku.

 

Barevnost je kreativní záležitost, ale na chladnější období se doporučují zemité teplé odstíny od oranžové, růžové až po hnědou. V létě preferujeme chladivé tóny zelenkavé, stříbrné, bílé a světle modré.

Nové povlečení vždy vypereme, nejlépe lícovou stranou dovnitř, což je šetrnější pro zachování barev. Při prvním praní může prací prášek odeprat tzv. zbytkovou barvu, která pak již nepouští. Běžně se pere při teplotě 60 °C, protože ta likviduje i roztoče.