Zdravé domácí prostředí - co nám doma škodí?

 

Víte, jak zdravé je prostředí, ve kterém žijeme? I když se snažíme zdravě jíst, sportovat, dopřávat si odpočinek a pečovat o tělo i ducha, mnohdy zanedbáváme další faktory, které jsou pro náš kvalitní život zásadní. A tím je vnitřní prostředí našich domácností a vzduch, který každý den dýcháme. Jeho špatná kvalita se může odrazit na našem zdravotním stavu.

 

Každá rodina běžnou činností v průměru vyprodukuje až 10 litrů vodních par denně. V jediném gramu prachu z matrace může být ukryto až 15 tisíc roztočů, kteří pro svou existenci potřebují vlhkost nad 50%. Za hodinu se každému z nás podaří vydýchat jednu středně velkou místnost, tedy asi 25 m3 čerstvého vzduchu. A právě v takovémto prostředí se den co den pohybujeme, aniž bychom si to uvědomovali. Udržování příznivého a zdravého vnitřního prostředí našich domácností je tak třeba se věnovat zodpovědněji.

 

Špatný vzduch vyvolává pocity únavy, ospalost a může i za bolest hlavy. Původcem těchto problémů je vysoká koncentrace oxidu uhličitého, který sám o sobě sice není jedovatý, ale je jasným důkazem toho, že v místnosti chybí kyslík. Nedostatečné větrání je častým a velmi rozšířeným nešvarem, zejména pak v zimních měsících. Málokdo si chce do vytopené místnosti pouštět ledový vzduch, ale myslete na to, že příliš suchý vzduch vysušuje sliznice a negativně působí na dýchací cesty. Dobrá není ani přílišná vlhkost vzduchu, ta pro změnu dopomáhá k tvorbě a množení mikroorganismů a plísní.

 

Alergie jsou v dnešní době hojně omílaným tématem, zejména u dětí počet alergií neustále roste. Většina z nás je opatrná na alergeny přicházející z vnějšího prostředí, tedy hlavně pyly. Málokdo se však brání proti těm, které na nás útočí z interiéru. Pokud je v interiéru vysoká vlhkost, zvyšuje se riziko alergických a revmatických onemocnění – dochází totiž ke vzniku plísní a toto prostředí je rovněž ideální pro život roztočů. Jejich domovem jsou především matrace, deky a polštáře. A 15 tisíc roztočů na jeden gram prachu není zrovna malé číslo. Pokud se vlhkost dostane přes hodnotu 50%, stanou se roztoči nezvanými hosty. Největší žně mají na podzim a v zimě, kdy je vyšší vlhkost a méně se větrá. Stejně dobře se v těchto podmínkách daří i plísním.